Wernisaż wystawy - Kurdystan. Oblicza trwania.

Informacje od Organizatora:
Takiego wydarzenia w Europie jeszcze nie było, a przeżyjecie je w Bydgoszczy. 25 listopada br. otwieramy wystawę KURDYSTAN. OBLICZA TRWANIA. Będzie to zarazem inauguracja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Protonarodów.
Warto wiedzieć, że pojęcie protonarodów sformułował norweski antropolog społeczny Thomas Eriksen, by odróżnić naród bez państwa od społeczności lokalnych. W kolejnych latach pokażemy kultury: Basków, Katalończyków, Tybetańczyków, Tatarów.
Zaczynamy od Kurdów, największego z protonarodów. Nikt dotąd w Europie nie stworzył tak bogatej prezentacji kurdyjskiej sztuki i kultury w różnych ich przejawach. To nie będzie spektakl etnograficznych nowalijek i konstatacji tylko oblicza trwania, poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, co to znaczy być Kurdem i jak być Kurdem? Jeden z największych na świecie narodów bez państwa przetrwał nie tylko, dlatego, że nigdy nie bał się chwycić za broń; przetrwał, ponieważ stworzył twardą opokę kultury chroniącej tożsamość.
Specjalnie dla wystawy ich dzieł nasze muzeum przeznaczyło blisko 1500 m2 powierzchni wystawienniczej w przestrzeni Bydgoskiego Centrum Finansowego, gdzie zaczynamy tworzyć atrakcyjne miejsce w śródmieściu.
Pokażemy paręset obrazów, grafik i fotografii artystów i artystek mieszkających w obszarze Kurdystanu, na terenie Unii Europejskiej, a także Australii, Tajlandii oraz USA. Równie ważny będzie obszerny pokaz kurdyjskiej kinematografii, m.in. twórczości wybitnego reżysera Bahmana Ghobadiego - laureata Złotej Kamery dla najlepszego debiutu oraz Nagrodę FIPRESCI na 53. MFF w Cannes za Czas pijanych koni.
Prezentując kurdyjską kulturę nie można też zapomnieć o poezji i muzyce niezwykle ważnych sztukach dla kurdyjskich oblicz trwania, którym poświecimy sporą cześć naszego projektu, podobnie jak sztuce kulinarnej. O szczegółach i partnerach naszego projektu będziemy informować w postach.
Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz.
Partnerem głównym wystawy jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Wydarzenie współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Impreza organizowana jest we współpracy z Ziyadem Raoofem - współzałożycielem Kurdyjskiego Centrum Informacji i Dokumentacji, promotorem i mecenasem kurdyjskiej sztuki w Polsce, ale też artystów z innych krajów. Za swoją działalność społeczną i kulturalną został m.in. nagrodzony tytułem Krakowskiego Ambasadora Wielokulturowości 2020. Bydgoskiemu wydarzeniu patronuje Przedstawicielstwo Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce.

______________________
Kalendarz wydarzeń  
odbywających się w   Bydgoszczy   miej zawsze pod ręką dzięki   aplikacji mobilnej   (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres   wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Metropolia Bydgoszcz
Metropolia Bydgoszcz

Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz. Zapraszamy do współpracy.