Szubin

Szubin położony jest w powiecie nakielskim, ok. 25 km na południowy zachód od Bydgoszczy. Administracyjnie należy do województwa kujawsko-pomorskiego, pod względem geograficznym zalicza się jednak do Wielkopolski, której geograficzna granica sięga linii Noteci.

Szubin leży w północno-wschodniej części Pałuk na Pojezierzu Wielkopolsko-Kujawskim, na zboczu rozległego wzniesienia, z którego można obejrzeć panoramę miasta.
Przez Szubin przepływają dwie niewielkie rzeki: Gąsawka oraz mniej znana Biała Struga. Przez miasto przebiega międzynarodowa trasa nr 5 (E261), prowadząca z Gdańska przez Bydgoszcz i Poznań do Wrocławia.

Szubin jest gminą miejsko-wiejską. Obszar gminy wynosi 332,09 km², w tym użytki rolne 57%, a użytki leśne 33%.

Według oficjalnych danych urzędowych na dzień 30.06.2016 gminę zamieszkuje 23 784 osoby.
Szubin pojawia się w źródłach pisanych w 1365r. za panowania Kazimierza Wielkiego. Najstarsza wzmianka dotyczy Sędziwoja z Szubina, który uznawany jest za założyciela miasta i budowniczego zamku w Szubinie. Obecnie można zobaczyć tylko jego ruiny. Około 1370r. zbudowany został kościół p.w. Św. Marcina, ufundowany przez Sędziwoja.


Każdy kto odwiedza Gminę Szubin powinien zobaczyć także kościół cmentarny pw. Św. Małgorzaty w Szubinie, Zespół dworski w Chobielinie i Zespół pałacowy w Samoklęskach Dużych.
W okresie letnim warto odwiedzić wieś Wąsosz, żeby odpocząć w otoczeniu lasów, pól i malowniczych jezior. Nad brzegiem jeziora Wąsoskiego wyznaczone jest miejsce do kąpieli, można korzystać z szerokiej trawiastej plaży, boiska do gry w piłkę plażową, wypożyczalni sprzętu wodnego, gastronomii oraz toalet.

Miłośników historii na pewno zainteresują niezwykle bogate zbiory Muzeum Ziemi Szubińskiej i trzy schrony z 1939r. Znajdują się one w pobliżu miejscowości Nowy Świat, Słupy oraz Wąsosz.
Na terenie gminy znajduje się także Obserwatorium Astronomiczne w Niedźwiadach. Wieś ta jest położona ok. 2 km na południe od szosy Szubin - Nakło.

Miejscem, które warto odwiedzić jest z pewnością muzeum szkła, które znajduje się w świetlicy wiejskiej w Turze.

W Szubinie działa 8 szkół podstawowych, 4 gimnazja, Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. prof. Emila Chroboczka.

Metropolia Bydgoszcz
Metropolia Bydgoszcz

Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz. Zapraszamy do współpracy.