Koronowo

Gmina Koronowo to obszarowo największa gmina w Powiecie Bydgoskim i jedna z największych w całym Województwie Kujawsko – Pomorskim.

Największym atutem i najbardziej rozpoznawalnym walorem turystycznym gminy jest sztuczny zbiornik wodny Zalew Koronowski. Akwen ten i jego okolice to bardzo atrakcyjne miejsca dla osób, które szukają zarówno możliwości aktywnego wypoczynku, jak i ludzi, którzy cenią sobie ciszę, spokój i relaks na łonie natury. Na atrakcyjność Zalewu składają się wyjątkowe walory przyrodniczo - krajobrazowe, jak i dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna.

Ponadto w Koronowie oraz okolicach nie brakuje zabytków i miejsc naznaczonych historią. Można tutaj wymienić m.in. średniowieczną pocysterską Bazylikę Mniejszą p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Koronowie, kościół p.w. Św. Andrzeja w Koronowie, Sanktuarium p.w. Św. Trójcy w Byszewie, ruiny zamku krzyżackiego w Nowym Jasińcu, cmentarz żydowski w Koronowie, dworek znanego polskiego malarza i grafika Leona Wyczółkowskiego w Gościeradzu, młyn wodny z połowy XIX wieku, tzw. Diabelski Młyn w Koronowie, synagogę w Koronowie, czy też najwyższy w Europie (względem tafli wody) most kolejki wąskotorowej.

Na terenie gminy cyklicznie odbywają się liczne atrakcyjne imprezy skierowane do turystów, w tym: Festiwal Kapel Podwórkowych, Arie operowe na wodzie nad Zalewem Koronowskim „Lato, Pieczyska, Śpiew, Ryszard Smęda Zaprasza”, regaty żeglarskie. Największą atrakcją jest jednak organizowany corocznie Festyn Cysterski, połączony z inscenizacją Bitwy pod Koronowem z Krzyżakami.

Koronowo w sieci: www.koronowo.pl

 

Metropolia Bydgoszcz
Metropolia Bydgoszcz

Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz. Zapraszamy do współpracy.