Kcynia

Gmina Kcynia to jedna z pięciu gmin powiatu nakielskiego w województwie kujawsko-pomorskim. Historycznie i kulturowo jednak stanowi część regionu pałuckiego w północno-wschodniej części wielkopolski.

Kcynia jest bez wątpienia najbardziej malowniczym, położonym na wzgórzu morenowym (136 m n.p.m.) miasteczkiem. W jego panoramę już z daleka wpisuje się: wieża ciśnień,  budynek byłego katolickiego seminarium nauczycielskiego oraz kościół poklasztorny z Cudownym Panem Jezusem Kcyńskim oraz unikatowym w skali europejskiej zabytkiem sakralnym, jakim jest Kalwaria. Urokliwych miejsc w Kcyni nie brakuje. Atrakcyjnie zlokalizowana jest siedziba Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki im. Klary Prillowej. 
 
Widok na kościół poklasztorny pw. WNMP w Kcyni fot. M. Nikodem
 Wyraźnie akcentowana jest tu kultura pałucka, którą w śpiewie i tańcu kultywuje Zespół Regionalny "Pałuki". Muzyczne korzenie pielęgnuje Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Kcyni oraz Chór "Akatyst" działający przy Parafii pw. WNMP w Kcyni. W środowisku przyrodniczym gminy dominuje krajobraz rolniczy z wijącą się polami i łąkami rzeczką Kcynka, pięknym pejzażem Doliny Nadnoteckiej i sporymi obszarami lasów liściastych i iglastych. Liczne zespoły pałacowe i dworki otoczone są pięknymi parkami m.in. w Rozpętku, Grocholinie, Chwaliszewie i Turzynie. 
 
 
Zespół Regionalny „Pałuki” fot. Anna Duda-Nowicka
Z Kcyni pochodzą wybitne osobistości m.in. Jan Czochralski-Patron Roku 2013 w Polsce, „ojciec rewolucji elektronicznej”. Ostatnie lata, dzięki unijnym funduszom, rozwija się infrastruktura, powstają nowe obiekty użyteczności publicznej np. skatepark, świetlice wiejskie, place zabaw. Gmina Kcynia ma charakter typowo rolniczy, stąd też jej gospodarka opiera się głównie na rolnictwie. Potencjał gminy tworzą funkcjonujące na jej obszarze podmioty gospodarcze m.in. MBM Rowery, PPH ROKA, ZGKiM, GS Samopomoc Chłopska, ZPG Pałuki Malice, CHPiU Rolnik, Kartonex. Działania władz samorządowych zmierzają do wzmacniania potencjału gminy dlatego jesteśmy otwarci na nowe wyzwania i zapraszamy do Gminy Kcynia! 
 
Kcynia w sieci: LINK
Kcynia na Facebooku: LINK
 
Metropolia Bydgoszcz
Metropolia Bydgoszcz

Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz. Zapraszamy do współpracy.