
Gmina Białe Błota położona jest w całości w mezoregionie Kotlina Toruńska, w mikroregionach Terasa Łochowska (Równina Łochowska, Lasy Zamojskie) i Równina Rynarzewska (Równina Lipnicka, Dolina Kanału Noteckiego).
Północno-wschodnia część należy do mikroregionu Miasto Bydgoszcz Południowe oraz Wydmy Puszczy Bydgoskiej. Przez gminę przebiega wododział rozdzielający dorzecza Odry i Wisły. Na północnych rubieżach gminy znajduje się Kanał Bydgoski łączący oba dorzecza, zaś po stronie południowej Noteć i żeglowny Kanał Górnonotecki, zasilający w wodę Kanał Bydgoski. Największym zbiornikiem naturalnym na terenie gminy jest Jezioro Jezuickie Małe. Na Kanale Górnonoteckim, Noteci i innych kanałach (Przyłęki, Kruszyński, Nowonotecki) urządzono w XIX wieku budowle hydrotechniczne, m.in. jazy w: Dębinku, Kruszynie Krajeńskim, Łochowie i Lisim Ogonie oraz śluzy żeglugowe w Dębinku, Łochowie i Lisim Ogonie.

Ponad połowę powierzchni gminy Białe Błota zajmują lasy, należące do Puszczy Bydgoskiej. W zdecydowanej większości są to lasy zaliczane do kategorii lasów chronionych, wynika to z ich położenia w pobliżu wielkiej aglomeracji miejskiej. Między Puszczą Bydgoską, a łąkami nadnoteckimi występują tzw. wyspy leśne, które stanowią chroniony element miejscowego krajobrazu. Na terenie gminy wybudowano około 18 km ścieżek rowerowych.
Gmina Białe Błota posiada Strategiczne dokumenty min: Strategia Rozwoju Gminy Białe Błota, Program Ochrony Środowiska, Plan Gospodarki Niskoemisyjnej, które wyznaczają kierunki jej rozwoju. Dokumenty te są wynikiem szerokich konsultacji społecznych prowadzonych wśród mieszkańców, przedsiębiorców i instytucji.
Największe przedsiębiorstwa działające na terenie gminy to Prefabet Białe Błota S.A. (produkcja wyrobów betonowych i żelbetowych), Bohamet w Cielu (produkcja armatury przemysłowej, szkła), Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne Belma S.A. (produkcja na potrzeby obronności i górnictwa), Centrum Logistyczne Poczty Polskiej w Lisim Ogonie, Tabemax s.j. (w branży elektronicznej i elektrotechnicznej), Pol-Elektra sp.z o.o. (producent podzespołów elektrotechnicznych) W 2015 r. w gminie zarejestrowanych było prawie 3 tys. podmiotów gospodarczych, a bezrobocie było znacznie niższe niż w regionie i kraju. Białe-Błota to najszybciej rozwijająca się gmina w powiecie bydgoskim.
Powierzchnia 122,1 km2
Strategiczne cele rozwoju Gminy są następujące:
1. Rozwój infrastruktury technicznej – zapewnia dogodne warunki zamieszkania i inwestowania
2. Rozwój infrastruktury i usług społecznych – zapewnia dogodne warunki rozwoju i wypoczynku
3. Sprawne zarządzanie Gminą – zapewnia poczucie ładu i bezpieczeństwa oraz stwarza dobry klimat do prowadzenia działalności gospodarczej.
Białe Błota to gmina:
• bezpieczna, zadbana i przyjazna środowisku naturalnemu
• o rozwiniętej infrastrukturze technicznej i społecznej na całym terenie
• zaspokajająca na miejscu większość potrzeb swoich mieszkańców
• zintegrowana wewnętrznie i współpracująca z sąsiadami w ramach aglomeracji bydgoskiej.
Największe atuty Gminy to:
• prężny rozwój Gminy w ostatnich latach, wyrażający się przede wszystkim dużym wzrostem liczby mieszkańców, przedsiębiorstw i inwestycji gminnych, spowodowany wieloma czynnikami, w tym przede wszystkim atrakcyjnym położeniem, dostępnością terenów inwestycyjnych, przedsiębiorczością mieszkańców i aktywną działalnością samorządu
• korzystne położenie - graniczenie z dużym miastem wojewódzkim, dostęp do ważnych szlaków komunikacyjnych, co stwarza dobre warunki do zamieszkania i prowadzenia biznesu; przynależność do aglomeracji bydgoskiej w perspektywie kilku lat powinna przynieść wymierne efekty, wynikające z zacieśniającej się współpracy wielu samorządów i pozyskania środków dotacyjnych na wspólne przedsięwzięcia
• dostępność terenów pod zabudowę mieszkaniową i przemysłową, co jest podstawą zarówno rozwoju gospodarczego, jak i osiedlania się nowych mieszkańców.
• Kolejny istotny atut Gminy to atrakcyjne środowisko naturalne – duża lesistość, Kanał Północnonotecki, jezioro, którego wykorzystanie może przynieść wiele korzyści dla mieszkańców i stać się magnesem dla gości weekendowych.
• Należy także wspomnieć o szerokiej ofercie spędzania wolnego czasu, organizowanej przez jednostki kultury, sportu i rekreacji.
• Ostatnią, ale także bardzo istotną silną stroną Gminy jest wysoki poziom oświaty (znajdujący wyraz w wynikach testów uczniów klas VI i egzaminów gimnazjalnych), do czego z pewnością przyczynia się nowoczesna baza lokalowa.
Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to nowy sposób współpracy samorządów, przy pomocy tego instrumentu mogą realizować wspólne przedsięwzięcia, łączące działania finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego. ZIT to także wyjście poza sztywne granice administracyjne gminy oraz większe oddziaływania projektów unijnych.
Najważniejszymi z planowanych do realizacji zadań są:
1. Termomodernizacja budynku użyteczności publicznej w Łochowie – kwota 600 tys. zł;
2. Termomodernizacja ZS w Łochowie – kwota 1,3 mln zł;
3. Roboty budowalne w obiektach zabytkowych – 1,45 mln zł;
4. Budowa obiektu przedszkolnego w Zielonce – 1,2 mln zł;
5. Zwiększenie miejsc opiekuńczych w SDS w Cielu – 200 tys. zł;
6. Projekt z zakresu wychowania przedszkolnego – 100 tys.
7. Termomodernizacja budynku użyteczności publicznej w Białych Błotach – 1,5 mln zł;
8. Oświetlenie – 1,5 mln.
9. Budowa ścieżek rowerowych
Jesteśmy atrakcyjną, harmonijnie rozwijającą się gminą, graniczącą z miastem Bydgoszcz.
Naszą misją jest zapewnienie wszystkim mieszkańcom dogodnych warunków rozwoju, pracy i wypoczynku poprzez:
• dbałość o ład przestrzenny, społeczny i środowisko naturalne
• wysoki poziom oferty oświatowej
• atrakcyjną ofertę spędzania wolnego czasu
• stwarzanie warunków do lokowania się nowych mieszkańców i inwestorów.
Białe Błota w sieci: LINK
Metropolia Bydgoszcz
Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz. Zapraszamy do współpracy.