Łabiszyn

Gmina Łabiszyn położona jest w północno-wschodniej części Pojezierza Gnieźnieńskiego, w południowo-zachodniej części woj. kujawsko-pomorskiego, na granicy Pałuk i Kujaw.

Położenie to gwarantuje dużą różnorodność rzeźby terenu, gatunków gleb, szaty roślinnej oraz zwierzyny. Lasy, które są pełne jagód i grzybów stanowią 36% powierzchni Gminy.
Łabiszyn położony jest 25 km od Bydgoszczy, 20 km od Żnina, 35 km od Inowrocławia, 70 km od Torunia i 100 km od Poznania. Przez miasto przepływa rzeka Noteć, która poprzez Kanał Bydgoski łączy się z rzeką Brdą tworząc malowniczą trasę spływu idealną dla początkujących kajakarzy, gdyż stopień trudności uznawany jest za łatwy.Ze względu na atrakcyjne pod względem przyrodniczym położenie gmina posiada duży potencjał turystyczny i to zarówno pod względem krajoznawczym, jak i czynnego spędzania wolnego czasu (szlaki turystyczne, rowerowe i spacerowe). W celu dalszego rozwoju poprawia się warunki infrastruktury rekreacyjnej. Zrewitalizowano niegdyś zaniedbany obszar w centrum miasta „łabiszyńską wyspę”, gdzie możliwe jest prowadzenie zajęć edukacyjnych (ścieżka dydaktyczna- nauka rozpoznawania gatunków drzew, krzewów i zwierząt), to także miejsce spacerowe, rekreacyjne- plac zabaw, siłownia plenerowa, wypożyczalnia sprzętu wodnego (kajaki, rowery wodne) i rowerów szosowych, miejsce odpoczynku, działań kulturalnych, a także reprezentacyjne. Dzięki rewitalizacji „łabiszyńska wyspa” jako jedna z dwóch w województwie kujawsko- pomorskim stała się ciekawym miejscem na mapie turystycznej.

Łabiszyn posiada szeroką ofertę działań kulturalno- rozrywkowych. Do flagowych imprez przyciągających liczną grupę odbiorców należą: Łabiszyńskie Spotkania z Historią ( inscenizacje historyczne i szereg aktywności mieszkańców nawiązujących do okresu II wojny światowej) oraz cykl koncertów „Spotkajmy się na łabiszyńskiej wyspie” (z udziałem gwiazd polskiej sceny muzycznej ). Organizowane są także rajdy rowerowe, spływy kajakowe, biegi uliczne i szereg innych działań z wykorzystaniem potencjału infrastrukturalnego i przyrodniczego Gminy.

 

Metropolia Bydgoszcz
Metropolia Bydgoszcz

Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz. Zapraszamy do współpracy.