
W czwartek (15.05) w Młynach Rothera odbyło się spotkanie w ramach „Światowego Dnia Świadomości Dostępności”, którego celem było nawiązanie współpracy między gminami i powiatami obszaru Metropolii Bydgoszcz w temacie zapewnienia dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami. W spotkaniu z przedstawicielami Metropolii Bydgoszcz uczestniczył m.in. zastępca prezydenta Bydgoszczy Łukasz Krupa oraz Przewodnicząca Rady Miasta Monika Matowska.
Dzień Świadomości Dostępności to globalna inicjatywa, która ma na celu zwiększenie świadomości o potrzebach osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności oraz promowanie dostępności we wszystkich obszarach życia. Dostępność zapewnia każdemu prawo do korzystania z usług oraz przestrzeni na równych zasadach, niezależnie od wieku, poziomu sprawności czy indywidualnych potrzeb. To również dostosowanie otoczenia do potrzeb wszystkich i minimalizowanie barier w życiu codziennym. Wszystkie te dziedziny łączy wspólna idea - tworzenie rozwiązań dla wszystkich użytkowników.

15 maja (czwartek) w Młynach Rothera z przedstawicielami Metropolii Bydgoszcz spotkał się m.in. zastępca prezydenta Łukasz Krupa, Przewodnicząca Rady Miasta Monika Matowska oraz pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. osób z niepełnosprawnościami Radosław Cichański.
- Dzień Świadomości Dostępności to kolejna inicjatywa, z którą wychodzimy jako Miasto do gmin i powiatów Metropolii Bydgoszcz. Temat jest ważny nie tylko dlatego, że zmieniają się przepisy . Chodzi przede wszystkim o świadomość, że wszystko co planujemy i projektujemy podczas nowych inwestycji, w jak największym stopniu zapewniało inkluzyjność i dostępność dla wszystkich, w tym osób ze szczególnymi potrzebami – mówił podczas spotkania zastępca prezydenta Bydgoszczy Łukasz Krupa.
Celem spotkania w ramach „Światowego Dnia Świadomości Dostępności” było m.in. nawiązanie współpracy między gminami i powiatami obszaru Metropolii Bydgoszcz w temacie zapewnienia dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami.
- Dzień Świadomości Dostępności to dzień wyjątkowy, zarówno dla samorządowców oraz osób związanych z jednostkami publicznymi. Nasze spotkanie jest doskonałą okazją, aby przedyskutować kwestie rozwiązań związanych z dostępnością wprowadzanych u Państwa, jak również w Bydgoszczy, na UKW oraz w innych instytucjach. Mam nadzieję, że dzisiejsze obrady będą dla każdego z nas bardzo cenne i przyczynią się do tego, że dostępność w naszym województwie będzie jeszcze większa – mówiła podczas obrad Przewodnicząca Rady Miasta Monika Matowska.
Podczas spotkania poruszana była m.in. tematyka wsparcia finansowego dla samorządów z programu „Dostępny Samorząd 2.0”. Zaprezentowane zostały również dobre praktyki związane z dostępnością realizowane na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego oraz omówiona została dostępność dla instytucji kultury na przykładzie Młynów Rothera.

Przestrzeń Młynów Rothera będzie jeszcze bardziej dostępna dla osób ze szczególnymi potrzebami. W 2025 roku Młyny otrzymały dofinansowanie w wysokości 298 800,00 zł w ramach projektu realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Przedsięwzięcie grantowe „Projektowanie uniwersalne kultury – dostępność w instytucjach kultury” ma na celu wdrożenie kompleksowych rozwiązań poprawiających dostępność kulturalną, społeczną i architektoniczną w instytucji. W ramach przedsięwzięcia Młyny będą realizować strategię wdrażania dostępności. Działania te obejmują m.in. poprawę komunikacji w przestrzeni budynku, utworzenie mobilnych stref wyciszenia, realizację programowych wydarzeń kulturalnych z tłumaczeniem na polski język migowy, rozbudowę audioprzewodników o elementy audiodeskrypcji, rozbudowę systemu TOTUPOINT, wspierającego osoby z niepełnosprawnością wzroku w poruszaniu się po obiekcie czy budowę rampy na punkcie widokowym, która umożliwi oglądanie panoramy miasta osobom niskorosłym i poruszającym się na wózku. Również w tym roku Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera znalazło się w gronie finalistów 10. edycji konkursu Lider Dostępności 2025. Do finału zakwalifikowało się łącznie 29 obiektów i przestrzeni, które wyróżniają się nie tylko estetyką, ale przede wszystkim dostępnością; w tym rozwiązaniami architektonicznymi i technologicznymi, które umożliwiają pełną integrację osób z różnymi potrzebami. Wśród finalistów znalazły się Młyny Rothera – jako projekt, który łączy nowoczesne podejście do przestrzeni publicznej z troską o zapewnienie pełnej dostępności dla wszystkich użytkowników.
Miasto Bydgoszcz konsekwentnie działa, żeby włączać osoby z niepełnosprawnościami do aktywnego uczestnictwa we wszystkich dziedzinach życia społecznego. W Programie Działań na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami na lata 2024-2030 wyznaczyliśmy kolejne cele, by osoby z niepełnosprawnościami czuły się ważne, szanowane, „u siebie”. Najważniejsze cele naszego Programu Działań na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami na lata 2024-2030 to m.in.: przeciwdziałanie niepełnosprawności, pobudzanie i wspieranie różnorodnych form współuczestnictwa i aktywności społecznej osób z niepełnosprawnościami, zwiększenie poziomu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami oraz wzmacnianie ich poczucia wartości z poszanowaniem indywidualnych potrzeb rozwojowych oraz przeciwdziałanie dyskryminacji osób z niepełnosprawnościami oraz kształtowanie pozytywnych postaw społecznych. Więcej informacji dot. programu dostępnych jest TUTAJ.
źródło: www.bydgoszcz.pl
Metropolia Bydgoszcz
Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz. Zapraszamy do współpracy.