Metropolia Bydgoszcz powalczy o tytuł Rowerowej Stolicy Polski 2024

Czerwiec w tym roku obfitować będzie w sportowe emocje. Upłynie nam pod znakiem rowerowych rajdów, rywalizacji mieszkańców i nagród dla aktywnych rowerzystów. Już po raz szósty startujemy z rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Zabawa skierowana jest do wszystkich miłośników jazdy na rowerze. Aby wziąć w niej udział wystarczy pobrać, włączyć bezpłatną aplikację Aktywne Miasta i dołączyć do rywalizacji, oczywiście wybierając Metropolię Bydgoszcz.

Nocna Inauguracja  

Rywalizacja staruje o północy 1 czerwca, wystartujemy również i my. Zapraszamy na nocne kręcenie ulicami Bydgoszczy. Rajd wyruszy ze Starego Rynku. Na ten przejazd nie obowiązują zapisy. Warunkiem udział w rajdzie jest posiadanie sprawnego oświetlenia roweru. Dystans, który pokonamy to około 25 km.

Rajdy na terenach Metropolii Bydgoszcz 

Weekend to doskonały czas na nieco dłuższe wyprawy rowerowe. Wspólnie z Aktywnymi Miastami zapraszamy na rajdy, podczas których odwiedzimy dobrze znane zakątki Metropolii Bydgoszcz. Na przejazdy obowiązywać będą zapisy na stronie https://b4sportonline.pl/aktywne_miasta/ Rejestracja na rajdy rozpoczynać się będzie w każdy kolejny poniedziałek poprzedzający rajd. Limit to 150 uczestników. Opłata startowa uprawniająca do udziału w rajdzie wynosić będzie 5 zł. Po zakończeniu przejazdów na uczestników czekać będzie mały poczęstunek. Cel, który nam przyświeca to integracja rowerzystów, ale również zbieranie kilometrów do klasyfikacji dla Metropolii Bydgoszcz. Rowerzyści, którzy zdecydują się z nami wyruszyć w trasę muszą być przygotowani na pokonanie około 35 km do miejsca docelowego w tempie turystycznym (16-18 km/h). Powrót do Bydgoszczy we własnym zakresie.  

Harmonogram rajdów:

2 czerwca (niedziela) – Nakło nad Notecią (30 km)

8 czerwca (sobota) – Łabiszyn (39 km)

15 czerwca (sobota) – Łąki Studzienieckie (33 km)

22 czerwca (sobota) – Pruszcz (33 km)

29 czerwca (sobota) – Wierzchucinek (34 km)

Wieczorne zakończenie

Czeka nas 30 intensywnych dni spędzonych na pokonywaniu kilometrów na rowerze. W ostatnim dniu zabawy spotykamy się ponownie, lecz tym razem o godzinie 22:00. Wyruszymy ze Starego Rynku  Chcemy w pełni wykorzystać czas, aby zgromadzić jak najwięcej punktów dla Metropolii Bydgoszcz. 

Nagrody w Metropolii Bydgoszcz

Metropolia Bydgoszcz przygotowała specjalne nagrody dla tych, którzy zdecydują się kręcić w czerwcu właśnie dla niej. Dla wszystkich, którzy pokonają od 500 km do 999 km, będzie to sakwa na telefon na ramę, od  1000 km do  1499 km nagroda to sakwa na kierownicę, 1500 km lub więcej – specjalna koszulka Rowerowej Stolicy Polski marki SISU.

W kategorii OPEN pierwsze trójki Pań i Panów na podium Metropolii otrzymają vouchery o wartości 700 zł za I m., 500 zł za II m. i 300 zł za III m. oraz upominki rzeczowe. Tradycyjnie też przygotowaliśmy specjalne wyróżnienia dla trzech najlepszych gmin w Metropolii Bydgoszcz oraz szkół w Bydgoszczy oraz w osobnej klasyfikacji, w Metropolii Bydgoszcz. Placówki oświatowe mogą dodatkowo, jak co roku liczyć na nagrody  finansowe. W ubiegłorocznej rywalizacji liderem wśród gmin były Białe-Błota, tuż za nimi Osielsko i na trzecim miejscu Solec Kujawski. Najbardziej rowerowa szkoła 2023 w Bydgoszczy to Zespół Szkół nr 16, a w Metropolii - Szkoła Podstawowa w Żołędowie. Już niedługo przekonamy się, czy uda się im obronić tytuł.

W czerwcu 2024 dla swoich miast i gmin kręciło 70 tys. użytkowników aplikacji „Aktywne Miasta”. W zabawie wzięły udział 62 miasta prezydenckie i 90 gmin. Rowerzyści pokonali wspólnie rekordowe 13 milionów kilometrów. Z czego Metropolia Bydgoszcz ponad 2,2 mln km, dzięki temu kolejny raz puchar Rowerowej Stolicy Polski w klasyfikacji miast pod względem liczby mieszkańców w grupie powyżej 200 tyś. mieszkańców trafił do Bydgoszczy i gmin zrzeszonych w Metropolii.

Jak dołączyć do zabawy

Każdy, kto wziął udział w treningu do RSP automatycznie zostanie przeniesiony do czerwcowej rywalizacji – do grupy i podgrupy, do której należał w ramach treningu.

W piątek 24 maja pojawi się w aplikacji panel Rowerowa Stolica Polski dla miast i gmin w zakładce „Rywalizacje” i od tego momentu będą mogli do niej dołączyć wszyscy, którzy nie bawili się z nami w treningu.

Jak dołączyć? Nic prostszego!

  • znajdź i pobierz aplikację "Aktywne Miasta" z właściwego dla siebie sklepu (Google Play lub AppStore)
  • dokonaj rejestracji użytkownika i z menu wybierz "Rywalizacje"
  • w zakładce "Publiczne" wybierz "Rowerowa Stolica Polski dla Miast”
  • wybierz Metrolpolię Bydgoszcz i swoją gminę
  • wybierz grupę - z którą się identyfikujesz i przyłącz się lub zaproponuj swoją i razem z przyjaciółmi weźcie udział w rywalizacji!

 

Śledźcie przebieg rywalizacji w Metropolii Bydgoszcz w rankingu w aplikacji Aktywne Miasta oraz świeże informacje na naszym profilu na fb Aktywna Bydgoszcz  https://www.facebook.com/aktywnabydgoszczpl/

 

źródło, więcej: LINK

Metropolia Bydgoszcz
Metropolia Bydgoszcz

Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz. Zapraszamy do współpracy.