Wspólnie walczymy o dodatkowe pieniądze na rozwój podmiejskiej komunikacji

Bydgoszcz wspólnie z sąsiednimi gminami zabiega o zmiany w ustawie o funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Z inicjatywy przewodniczącego Komisji Infrastruktury Sejmu RP Pawła Olszewskiego powstał projekt jej nowelizacji. To szansa na wzmocnienie roli komunikacji podmiejskiej w obsłudze metropolii. W poniedziałek (12 czerwca) w Młynach Rothera odbyła się debata o przyszłości międzygminnej komunikacji publicznej.

Link do debaty: TUTAJ

- Po wielu rozmowach i dyskusjach z mieszkańcami przygotowaliśmy projekt nowelizacji ustawy o  funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej – mówi przewodniczący Komisji Infrastruktury Sejmu RP Paweł Olszewski. - Zaproponujemy w niej dopisanie że dopłaty budżetowe przysługują także miastom na prawach powiatu, które organizują komunikację podmiejską. Fundusz nie wydatkuje wszystkich dostępnych środków, a sprawni organizatorzy komunikacji podmiejskiej są od nich odcięte. Przykład Bydgoszczy najlepiej pokazuje, że te miasta na prawach powiatu chcą i potrafią we współpracy z otaczającymi je gminami  walczyć z komunikacyjnym wykluczeniem. Oczywiście to tylko jeden z pomysłów na ograniczenie tego niekorzystnego zjawiska, ale można go uruchomić praktycznie od zaraz. Projekt ustawy złożę na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

- Czekamy na te zmiany – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Przy braku realnego wsparcia z budżetu państwa mimo wszystko udało się nam w porozumieniu z sąsiednimi z gminami stworzyć siatkę kilkunastu linii podmiejskich. Przewozy takie zawsze wiążą się z dodatkowymi wydatkami. Wpływy z biletów pokrywają tylko niewielką część kosztów. Tymczasem doskonale zdajemy sobie sprawę, że to istotny element funkcjonowania i element życia dla wielu mieszkańców. Dlatego wspólnie z naszymi partnerami nie tylko z Metropolii Bydgoszcz będziemy rozwijać tę formę komunikacji. Przy dodatkowych środkach byłoby to znacznie łatwiejsze.  

- Warto zwrócić uwagę, że na to, że komunikacja podmiejska coraz częściej działa w obie strony - zaznaczał wójt gminy Osielsko Wojciech Sypniewski. - Do podmiejskich gmin również do pracy przyjeżdżają bydgoszczanie. Utrzymywanie komunikacji podmiejskiej – jej logistyki wyłącznie na barkach Bydgoszczy jest trudną sytuacją ograniczającą możliwości rozwoju.  Jestem zadowolony z propozycji zmian. Dopłaty pozwoliłyby wprowadzać kolejne oczekiwane przez mieszkańców zmiany w siatce połączeń na terenie całej metropolii.

W debacie wzięli udział również przedstawiciele wielu innych samorządów. W trakcie dyskusji omawiano również konieczność innych działań np. monitorowania prac nad przywróceniem połączeń kolejowych w kierunku Kcyni.

Warto wiedzieć

Rozwój komunikacji podmiejskiej to jeden z priorytetów gmin tworzących Metropolię Bydgoszcz na najbliższe lata określony w Planie Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego. Eksperci pracujący nad planem zaproponowali m.in.  pakiet projektów obejmujący  zdania związane z poprawą obsługi autobusowej (m.in. poprzez budowę węzłów transportowych integrujących różne formy komunikacji, rozbudowę siatki podmiejskich linii autobusowych). Więcej informacji o planie znajduje się TUTAJ.

źródło: www.bydgoszcz.pl

Metropolia Bydgoszcz
Metropolia Bydgoszcz

Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz. Zapraszamy do współpracy.