Startuje Rowerowa Stolica Polski 2023

Wraz z początkiem wiosny rusza trening przed zasadniczą rywalizacją o puchar Rowerowej Stolicy Polski. W piątej edycji zabawy zaszły spore zmiany – rowerzystów będzie jeszcze więcej.

21 marca ruszy oficjalny trening przed rywalizacją o puchar Rowerowej Stolicy Polski. Piąta edycja zabawy, którą od początku organizuje miasto Bydgoszcz, będzie inna niż wszystkie. Dotychczas o puchar RSP mogli rywalizować jedynie rowerzyści jeżdżący „w barwach” miast prezydenckich. Zainteresowanie zabawą na terenach pozamiejskich było jednak spore – teraz pojawiła się możliwość, by i rowerzyści z mniejszych ośrodków mogli „kręcić” kilometry dla swoich małych ojczyzn. Rywalizacja – ta zasadnicza ruszy w czerwcu – będzie odbywać się na dwóch poziomach, tak by dać równe szanse wszystkim uczestnikom. Na jednym poziomie zbierać kilometry będą, jak dotychczas, rowerzyści jeżdżący dla miast prezydenckich. Osobna rywalizacja będzie dotyczyć tych, którzy chcą rywalizować jako reprezentanci swoich gmin.
Rowerowa Stolica Polski. Setki rowerzystów z miast i gmin

Dotychczas swój akces do zabawy zgłosiło 49 miast, a zainteresowanie wyraziło 200 gmin.

Jak wziąć udział w zabawie? Wystarczy pobrać na swojego smartfona bezpłatną aplikację Aktywne Miasta, dołączyć do treningu, wybrać miasto/gminę dla której chce się zbierać kilometry, dołączyć do jednej z wielu grup (te zakładane są przez szkoły, firmy, instytucje, grupy przyjaciół itd.) i ruszyć w trasę. Każdy przejechany kilometr będzie zasilał indywidualne konto zawodnika, jego grupy i całego miasta/gminy. Jeśli rowerzysta nie znajdzie na liście swojej gminy nie oznacza to, że nie może wziąć udziału w zabawie. Część samorządów nie podpisała jeszcze umów i w panelu wyboru mogą pojawić się później. Można też rywalizować w specjalnej grupie „Reszta świata”, która zrzesza wszystkich tych rowerzystów, którzy nie wybiorą miasta które chcą reprezentować. Już teraz do treningu zapisało się ponad 800 osób.

Przed nami kolejny sezon rowerowy i rywalizacja o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Oczywiście rywalizacja to jedno, ale tak naprawdę chodzi o rekreację, ruch, zdrowe spędzanie czasu i budowanie relacji podczas wspólnych przejażdżek – podkreślił Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

Nagrody dla rowerzystów czekają

Tradycyjnie dla uczestników rywalizacji przygotowano upominki, nagrody i wirtualne odznaki. Jedna z nich będzie wyjątkowa i dostępna wyłącznie dla tych, którzy już 21 marca zdecydują się na odbycie treningu, podczas którego przejadą minimum 15 kilometrów (można to zrobić w kilku odcinkach). Każdy z samorządów, które biorą udział w zabawie przygotowuje własny pakiet nagród dla uczestników. W Bydgoszczy jednym z gadżetów do wygrania będzie kolarska koszulka Aktywnych Miast w kolorze żółtym. Ten kolor został wybrany w internetowym głosowaniu. Łącznie przygotowano 80 nagród dla różnych kategorii wiekowych.

Na konferencji prasowej informującej o rozpoczęciu zabawy pojawił się również Michał Grabski, wójt gminy Osie, która debiutować będzie w RSP.

– Zapraszam do zabawy nie tylko mieszkańców gminy Osie, ale wszystkich którzy chcieliby pokręcić kilometry rowerem. Mamy u nas bardzo dobre warunki dla rowerzystów, ponad 100 kilometrów szlaków rowerowych, kilkanaście kilometrów ścieżek, a przede wszystkim mamy 15 tysięcy hektarów lasu, w którym ścieżki są udostępnione rowerzystom, poza rezerwatami oczywiście – mówił Michał Grabski, zapowiadając swój aktywny udział w RSP. – Sam jeżdżę rowerem, jeździ moja rodzina, wsiadam 21 marca na rower i zachęcam do tego innych. Będziemy się lepiej czuli, a jak jest element rywalizacji to tym bardziej nam się chce te kilometry kręcić.

źródło: Bydgoszcz Informuje

Metropolia Bydgoszcz
Metropolia Bydgoszcz

Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz. Zapraszamy do współpracy.