Trasa S10. Poznajemy oferty wykonawców

Trwają postępowania na wybór wykonawców odpowiedzialnych za budowę trasy S10 pomiędzy Bydgoszczą i Toruniem. Stowarzyszenie samorządów „Droga ekspresowa S10" działa dalej na rzecz skierowania do realizacji kolejnych odcinków ważnej drogi, która ma połączyć Bydgoszcz również ze Szczecinem i Mazowszem.

Droga ekspresowa S10 jest inwestycją priorytetową dla rozwoju Metropolii Bydgoszcz i całego regionu. Jej budowa na odcinku Bydgoszcz-Toruń w latach 2017-20 została ujęta już w Programie Budowy Dróg Krajowych przyjętym w 2015 roku. Po wielu zmianach związanych z finansowaniem inwestycji harmonogram zakłada realizację prac w latach  2022-26.

GDDKiA  latem ogłosiła  przetargi na poszczególne odcinki tej inwestycji w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Wybrany wykonawca będzie odpowiedzialny za projekt i uzyskanie niezbędnych pozwoleń, a następnie prace budowlane. Cała trasa podzielona została na 4 odcinki, w przypadku 3 odcinków znane są już oferty firm zainteresowanych realizacją kontraktów:

  • Bydgoszcz Południe - Emilianowo – 8,9km (wraz z rozbudową DK nr 25 do Brzozy), najtańsza oferta firmy Budimex 410 mln zł
  • Emilianowo - Solec – 8,6km, otwarcie ofert planowane na 28 października
  • Solec Kujawski - Toruń Zachód – 21 km, najtańsza oferta firm Kobylarnia i Mirbud – 426 mln zł
  • Toruń Zachód - Toruń Południe 12km, najtańsza oferta grupy NDI – 301 mln zł

Inwestor obecnie prowadzi weryfikację i ocenę złożonych ofert. Cała inwestycja na odcinku pomiędzy węzłami Bydgoszcz Południe i autostradą A1 ma zostać zrealizowana do 2026 roku. O jak najszybsze skierowanie zadania do realizacji wielokrotnie apelowali parlamentarzyści regionu, prezydent Bydgoszczy, radni, mieszkańcy.

Obecnie wspólnie z innymi samorządami lobbujemy na rzecz budowy kolejnych odcinków tej ważnej trasy w stronę Szczecina i Warszawy. W piątek (22 października) w Płońsku prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski spotkał się w tej sprawie z przedstawicielami samorządów działających w stowarzyszeniu „Droga Ekspresowa S10”. Ostatnio dołączyły do niego m.in. województwo kujawsko-pomorskie, powiat bydgoski oraz powiat nakielski. Na spotkaniu przedstawiciele GDDKiA omówili poza tym stopień zaawansowania wstępnych prac projektowych dla całej trasy.  

Dzięki wybudowaniu całej S10 Bydgoszcz - Toruń ruch tranzytowy z mocno obciążonej drogi krajowej nr 10 zostanie przeniesiony na nowoczesną i bezpieczną drogę szybkiego ruchu. Jednocześnie poprawi się też dojazd z Bydgoszczy do autostrady A1, a z Torunia do portu lotniczego w Bydgoszczy i drogi ekspresowej S5. Trasa S10 oznacza również, bardzo dobre skomunikowanie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego oraz planowanego portu multimodalnego w Emilianowie z siecią innych dróg szybkiego ruchu. Powiązana z inwestycją  rozbudowa drogi krajowej nr 25 oznaczać będzie też upłynnienie ruchu wokół korkującego się w godzinach szczytu węzła Bydgoszcz Południe.

Inwestycja w liczbach:

  • Szacowany koszt – ok.  2 mld zł
  • Długość całego odcinka – 50km
  • Liczba pasów ruchu – 2 x 2 pasy + pas awaryjny

źródło: www.bydgoszcz.pl

Metropolia Bydgoszcz
Metropolia Bydgoszcz

Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz. Zapraszamy do współpracy.