Trasa S10. Przetargi na projekt i budowę

Budowa drogi S10 znów stała się priorytetową inwestycją finansowaną ze środków publicznych. GDDKiA ogłasza przetargi na prace projektowo-budowlane. To efekt wieloletnich zabiegów m.in. prezydenta Bydgoszczy, parlamentarzystów, radnych, samorządowców i mieszkańców oraz wpisania inwestycji do Programu Budowy Dróg Krajowych już w 2015 roku.

Droga ekspresowa S10 jest inwestycją priorytetową dla rozwoju Metropolii Bydgoszcz i całego regionu. Jej budowa na odcinku Bydgoszcz-Toruń w latach 2017-20  została ujęta już w Programie Budowy Dróg Krajowych przyjętym w 2015 roku.  Po wielu zmianach związanych z finansowaniem inwestycji harmonogram zakłada realizację prac w latach  2022-26. Obecnie GDDKiA ogłasza przetargi na poszczególne odcinki tej inwestycji w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Cała trasa podzielona została na 4 odcinki:

  • Bydgoszcz Południe - Emilianowo – 8,9km (wraz z rozbudową DK nr 25 do Brzozy) – przetarg ogłoszony
  • Emilianowo - Solec – 8,6km
  • Solec - Toruń Zachód – 21 km – przetarg ogłoszony
  • Toruń Zachód - Toruń Południe - 12km

O jak najszybsze skierowanie zadania do realizacji wielokrotnie apelowali parlamentarzyści regionu, prezydent Bydgoszczy, radni, mieszkańcy. - Uruchomienie przetargów na budowę drogi S10 pomiędzy Bydgoszczą i Toruniem to bardzo dobra wiadomość dla Metropolii Bydgoszcz, regionu oraz wielu kierowców przejeżdżających tranzytem – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. -  Podkreślaliśmy w apelach do rządu, że „dziesiątka” nie bez powodu jest nazywana drogą śmierci. Słowa podziękowania kieruję do parlamentarzystów, radnych, z którymi wspólnie zabiegaliśmy o tę inwestycję oraz bydgoszczan, którzy brali udział w konsultacjach związanych z tą trasą.  Dziękuję również naszym partnerom z mniejszych miast i gmin, z którymi powołaliśmy stowarzyszenie na rzecz budowy całej trasy. Zapewniam, że Bydgoszcz zawsze będzie wspierać realizację  kolejnych odcinków bezpiecznej trasy S10 od Torunia w stronę Mazowsza i z Bydgoszczy w stronę Szczecina. Będziemy również na etapie projektowym aktywnie zabiegać o jak najlepsze skomunikowanie tej trasy z innymi drogami.

Dzięki wybudowaniu całej S10 Bydgoszcz - Toruń ruch tranzytowy z mocno obciążonej drogi krajowej nr 10 zostanie przeniesiony na nowoczesną i bezpieczną drogę szybkiego ruchu. Jednocześnie poprawi się też dojazd z Bydgoszczy do autostrady A1, a z Torunia do portu lotniczego w Bydgoszczy i drogi ekspresowej S5. Trasa S10 oznacza również, bardzo dobre skomunikowanie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego oraz planowanego portu multimodalnego w Emilianowie z siecią innych dróg szybkiego ruchu. Powiązana z inwestycją  rozbudowa drogi krajowej nr 25 oznaczać będzie też upłynnienie ruchu wokół korkującego się w godzinach szczytu węzła Bydgoszcz Południe.

Inwestycja w liczbach:

  • Szacowany koszt – ponad 2 mld zł
  • Długość całego odcinka – 50km
  • Liczba pasów ruchu – 2 x 2 pasy + pas awaryjny

źródło: www.bydgoszcz.pl

Metropolia Bydgoszcz
Metropolia Bydgoszcz

Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz. Zapraszamy do współpracy.