Park&Ride. Rusza budowa parkingu na Czyżkówku w Bydgoszczy

Rozpoczęła się budowa parkingu na Węźle Zachodnim, który będzie częścią systemu Park&Ride. Pomieści około 75 pojazdów. Pozwoli on przede wszystkim mieszkańcom miejscowości położonych w północno-zachodniej części Metropolii Bydgoszcz wygodnie zaparkować i kontynuować podróż do centrum komunikacją miejską lub rowerem aglomeracyjnym.

Jednym z parkingów funkcjonujących w systemie P+R ma być obiekt przy Węźle Zachodnim.  Jego budowa właśnie się rozpoczęła. Trwają m.in. rozbiórki i  przygotowania do układania kanalizacji deszczowej. Wcześniej wykonawca opracował projekt i pozyskał wszystkie niezbędne  pozwolenia. Parking powstaje pomiędzy ulicami Nad Torem, Grunwaldzką i stacją benzynową. Do tej pory również funkcjonował tam parking, ale tylko część pojazdów parkowała na utwardzonym terenie. Po zakończeniu inwestycji w tym punkcie miasta będzie mogło parkować około 75 pojazdów (w tym 3 dla osób z niepełnosprawnościami).

INWESTYCJE W BYDGOSZCZY

Miejsca parkingowe będą dedykowane w pierwszej kolejności osobom, które będą chciały kontynuować podróż do centrum  autobusem lub miejskim rowerem. Będzie to atrakcyjny punkt na pozostawienie pojazdów między innymi dla  mieszkańców gmin Sicienko, Nakło nad Notecią, Koronowo i Mrocza. Wraz z budową parkingu zmodernizowane zostaną istniejące dojazdy od strony ul. Głuchej. Powstaną tez chodniki zapewniające najkrótsza drogę do przystanków autobusowych zlokalizowanych w obrębie węzła. Obiekt będzie wyposażony w kanalizację deszczową i oświetlenie. Wjazd i wyjazd będą wyposażone w terminale: wjazdowy i wyjazdowy z zaporami. Teren wokół zostanie zagospodarowany zielenią. W tym miejscu lokowany będzie również zbiornik retencyjny wraz z przepompownią.

Warto wiedzieć

Wszystkie parkingi będą jednolicie oznakowane, wyposażone i tworzyć będą spójny system „Park&Ride”. Na tę  inwestycję miasto zagwarantowało blisko 60 mln zł, w tym wysokie dofinansowanie ze środków unijnych (ZIT). Zespół parkingów na pętli Przylesie, Las Gdański, Węzeł Zachodni oraz adaptacja parkingu przy rondzie Kujawskim i Grudziądzkiej pochłonie ponad 24 mln zł. Trwająca budowa wielopoziomowego obiektu przy ul. Grudziądzkiej to koszt ok. 35 mln zł.

Nowe parkingi typu Park&Ride („parkuj i jedź”) oraz Park&Go („parkuj i idź”) mają zachęcać do poruszania się komunikacją publiczną oraz pozwolą ograniczyć parkowanie na ulicach Starego Miasta. Wraz z ich budową rozbudowany zostanie też system ITS, który będzie uwzględniał funkcjonowanie wygodnych parkingów przy ważnych węzłach komunikacyjnych.

źródło: www.bydgoszcz.pl

Metropolia Bydgoszcz
Metropolia Bydgoszcz

Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz. Zapraszamy do współpracy.