Kolejna metropolitalna ścieżka rowerowa

W piątek (18 grudnia) podpisana została umowa z wykonawcą na zaprojektowanie i budowę drogi rowerowej wzdłuż ulicy Jeździeckiej. Trasa od północy otoczy Myślęcinek i połączy się z innymi drogami rowerowymi. Rozwiązania na nowej trasie na granicy Bydgoszczy i Osielska konsultowaliśmy z mieszkańcami.

Nowa droga rowerowa powstanie na odcinku od ul. Gdańskiej do pętli autobusowej na osiedlu Podkowa. Wykonawcą w drodze przetargu została firma Kompleks-Bud z Koronowa, która zrealizuje zadanie w formule „zaprojektuj i zbuduj". Zakończenie prac planowane jest wiosną 2022 roku. Roboty obejmą prace na odcinku ponad 2 km. Koszt zadania to 4,7 mln zł.

Zależy nam, by nowa infrastruktura pozwalała na bezpieczne poruszanie się nie tylko rowerzystom, ale również pieszym. Ciąg pieszo-rowerowy będzie skomunikowany z istniejącą infrastrukturą dla niechronionych uczestników ruchu, w tym z przystankami komunikacji publicznej. Wytyczone zostaną nowe przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe. Rozwiązania skonsultowaliśmy na etapie prac nad koncepcją z mieszkańcami.

Nowa infrastruktura powstanie na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy Miastem Bydgoszcz i Gminą Osielsko. Zakłada ono sfinansowanie zadania po połowie. Nowa infrastruktura ułatwi bezpieczne poruszanie się pomiędzy różnymi częściami Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku oraz dojazd do pobliskich miejscowości na terenie gminy. To jeden z elementów tworzenie spójnej i wygodnej sieci rowerowej na terenie Metropolii Bydgoszcz. W ostatnich latach wzdłuż ul. Jeździeckiej powstał odcinek drogi rowerowej pomiędzy nowym rondem na połączeniu z ulicą Słowackiego i skrzyżowaniem z ul. Hipiczną. Na odcinku od Hipicznej w kierunku Rynkowa zainstalowane zostały progi zwalniające. Na połączeniu z ulicą Słowackiego powstało natomiast rondo. Gmina i powiat realizowały natomiast zadania związane z budową ciągu rowerowego w kierunku Nekli i Kotomierza. W poprzednich latach w porozumieniu z sąsiednimi gminami i powiatem realizowane były inwestycje związane z budową tras rowerowych w kierunku Koronowa oraz Ostromecka.

W 2020 roku na terenie miasta oddaliśmy do ruchu blisko 8 kilometrów nowych dróg rowerowych. W budowie są również kolejne.

Drogi rowerowe oddane w Bydgoszczy w tym roku:

wzdłuż rozbudowanej ul. Grunwaldzkiej,
dojazd do Lasu Gdańskiego przez nowy wiadukt w ciągu ul. Armii Krajowej
trasa wzdłuż Kanału Bydgoskiego na Okolu
ścieżki rowerowe wzdłuż ul. Kruszwickiej oraz wokół placu Poznańskiego.
kładka pomiędzy Jachcicami i Czyżkówkiem
wokół nowego ronda na ul. Gdańskiej

Drogi rowerowe w budowie:

ul. Kujawska wraz z rondami Bernardyńskim i Kujawskim - prace budowlane
ul. Kolbego - prace budowlane
ul. Focha od ronda Grunwaldzkiego do mostu Solidarności – prace wykończeniowe i porządkowe
ul. Zalew – inwestycja w trybie zaprojektuj i wybuduj
wzdłuż drogi do Janowa – wybrany wykonawca, zadanie realizowane przez Powiat Bydgoski
ul. Smukalska – przetarg na prace budowlane
ul. Kazimierza Wielkiego – przetarg na prace budowlane
ul. Promenada – przetarg na prace budowlane

Udogodnienia dla rowerzystów:

wprowadzaliśmy na bydgoskich ulicach kontra ruch rowerowy
zamontowaliśmy przy wielu obiektach stojaki rowerowe
korzystamy z nowoczesnych standardów przy budowie infrastruktury dla rowerzystów
montujemy rynny ułatwiające prowadzenie rowerów po schodach np. na starszych wiaduktach i mostach

 źródło: www.bydgoszcz.pl

Metropolia Bydgoszcz
Metropolia Bydgoszcz

Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz. Zapraszamy do współpracy.