Podsumowujemy Rowerową Stolicę Polski

Z ostatnim dniem września zakończyła się 2. edycja rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, w której brały udział 44 miasta. Przechodni Puchar zostaje w Nowej Soli, która zwyciężyła drugi raz z rzędu. Organizator i jednocześnie uczestnik - miasto Bydgoszcz, razem z sąsiadami z Metropolii Bydgoszcz uplasowali się na 9. pozycji.

Drugie miejsce zajęła Biała Podlaska, z której pochodzi rekordzista przejechanych kilometrów na rowerze. Przez 30 dni Pan Jacek przejechał 7 tys. km! Na trzecim miejscu uplasowało się Gniezno. Do trzech najlepszych miast trafią stacje naprawy ufundowane przez firmę Ibombo. Przechodni Puchar Rowerowej Stolicy Polski zostaje w Nowej Soli, która ponownie nie miała sobie równych.

- Wygraliśmy po raz drugi i nie planujemy się zatrzymywać. W tym roku podwoiliśmy liczbę zdobytych punktów, a to oznacza tylko jedno. Rowerowa Stolica Polski to nie tylko rywalizacja między miastami, czy mieszkańcami. Wartością dodaną tego projektu jest integracja mieszkańców – mówi prezydent Nowej Soli, Jacek Milewski.

Rekordowa liczba miast

W tym roku do zabawy włączyły się  44 miasta – to jeden z pierwszych rekordów, który padł w tej edycji. Włodarze polskich miast czują nowy rowerowy trend. W całej Polsce powstają kilometry nowych rowerowych tras, po których porusza się coraz więcej cyklistów. Każde z miast biorących udział w projekcie otrzymuje mapę ciepła, dzięki temu widać gdzie mieszkańcy najchętniej wybierają się na rowerowe wycieczki.

Rekord przejechanych kilometrów
Piękna wrześniowa pogoda sprzyjała wsiadaniu na rower. W pierwszym tygodniu mogliśmy pochwalić się już się milionem kilometrów na liczniku RSP. W zabawie aktywny udział wzięło blisko 16 tys. użytkowników, którzy odbyli ponad 200 tysięcy treningów. Kilometry były kręcone do ostatnich minut, ostatecznie cała Polska wykręciła ponad 3,6 mln km.

Wśród biorących udział nie zabrakło rowerowych zapaleńców. Trzy najaktywniejsze rowerzystki przekroczyły 4 tys. kilometrów. Rowerzyści mogą pochwalić się ponad 6 tys. kilometrów przejechanych na dwóch kółkach. Najaktywniejsi otrzymają niespodzianki od sponsora Fale Loki Koki.

- Jako organizatorzy tej akcji, chcemy podkreślić pozytywną ideę tego projektu. W Rowerowej Stolicy Polski nie chodzi tylko o rywalizowanie pomiędzy miastami o  liczbę przejechanych kilometrów, ale o integrowanie różnych środowisk. Cieszy fakt organizowania wielu wydarzeń towarzyszących, zakładania wspólnych grup, które napędzają się w działaniu – mówi Łukasz Krupa, dyrektor Biura Promocji Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Ekorekord
Pandemia koronawirusa spowodowała, że chętniej wybieramy  rower jako codzienny środek transportu. A ideą akcji jest przede wszystkim promowanie roweru jako zdrowego, ekologicznego i nowoczesnego środka transportu, który ma niewiele ograniczeń. Dzięki zabawie udało się ograniczyć ślad smogowy o 134 tony! Kolejna edycja zabawy już w przyszłym roku, ale aplikacja działa przez cały rok i zachęca do 18 różnych aktywności.

Rekordy w Metropolii Bydgoszcz

Nasze miasto rywalizowało w zabawie razem z mieszkańcami sąsiednich gmin stowarzyszonych w ramach Metropolii Bydgoszcz. Wspólnie wykręciliśmy niemal 800 tys. km, co pozwoliło na zajęcie 9 lokaty. Trzy najaktywniejsze gminy to Bydgoszcz, Osielsko i Solec Kujawski. Kilkuset rowerzystów z najlepszymi wynikami otrzyma gadżety Aktywnej Bydgoszczy. Szczegóły TUTAJ.

Metropolia Bydgoszcz
Metropolia Bydgoszcz

Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz. Zapraszamy do współpracy.