Finał Rowerowej Stolicy Polski - podsumowanie

W piątek, 4 października podsumowaliśmy zainicjowaną przez miasto Bydgoszcz Rywalizację o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Zabawa miała zachęcać do wybierania roweru jako ekologicznego i zdrowego środka transportu.

30 września zakończyła się rywalizacja o Puchar Rowerowej Stolicy Polski 2019. Niekwestionowanym mistrzem została Nowa Sól - to tam rowerzyści wykręcili najlepszy wynik. Drugie miejsce i tytuł wicemistrza zdobyło Leszno, na podium znalazł się także Gorzów Wielkopolski. Najlepszy rowerzysta w kraju wykręcił w ciągu 30 dni rywalizacji ponad 5200 km, a wszyscy użytkownicy wykręcili ponad milion kilometrów. To z pewnością duży sukces bydgoskiej inicjatywy, która zachęciła do wybierania przez cały wrzesień ekologicznych dwóch kółek.

W sumie do rywalizacji przyłączyło się 20 tysięcy rowerzystów, z 23 miast z całej Polski. Kilometry kręcili nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Metropolia Bydgoszcz zajęła 7. miejsce w rankingu, a najbardziej rowerowymi gminami w Metropolii okazały się Koronowo, Osielsko i Solec Kujawski. Najaktywniejszy rowerzysta wykręcił ponad 3,4 tys. km, a rowerzystka ponad 2 tysiące. W sumie na wspólny wynik pracowało niemal 1,5 tysiąca aktywnych użytkowników, którzy wykręcili łącznie 294 tysiące kilometrów.

Seniorzy to długodystansowcy z doświadczeniem. Ze statystyk całej rywalizacji wynika, że najwięcej przejechanych kilometrów na osobę przypada w grupie wiekowej 65+. To oznacza, że rower jest dla każdego - niezależnie od wieku. Ponadto, znakomicie wzmacnia kręgosłup, mięśnie oraz stawy. Regularnie pedałując zwiększamy swoją wydolność organizmu i ograniczamy ryzyko chorób serca i miażdżycy. Poza tym wpływa na nasze samopoczucie i relaksuje. Jeden rower, a tyle zdrowotnych korzyści!

Puchar tegorocznej edycji trafi do zwycięskiej Nowej Soli. Do najbardziej aktywnych rowerzystów z całego kraju trafią rowery. Najaktywniejsi rowerzyści Metropolii Bydgoszcz otrzymają pamiątkowe gadżety. Już wiemy, że w przyszłym roku odbędzie się kolejna edycja rywalizacji.

Metropolia Bydgoszcz w liczbach:
3415 km – łączny dystans przejechany przez najlepszego rowerzystę
2044 km – łączny dystans przejechany przez najlepszą rowerzystkę
2070 – liczba zarejestrowanych użytkowników
294 793 km – liczba przejechanych kilometrów

źródło: www.bydgoszcz.pl

Metropolia Bydgoszcz
Metropolia Bydgoszcz

Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz. Zapraszamy do współpracy.