Trasa S5. Obwodnica w betonie

Trwa układanie betonowej nawierzchni na odcinkach północno-zachodniej obwodnicy Bydgoszczy, która będzie częścią trasy ekspresowej S5. W ostatnich dniach otwarto dla ruchu również nowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 244 w rejonie Maksymilianowa.

Obwodnica Bydgoszczy liczyć będzie łącznie ponad 28 kilometrów. Będzie to dwujezdniowa droga szybkiego ruchu zaczynająca się w Białych Błotach i przebiegająca do Pawłówka po istniejącym śladzie drogi krajowej. Od Pawłówka przez Tryszczyn i Maksymilianowo do Aleksandrowa droga biegnie już zupełnie nowym śladem. Zlokalizowanych będzie na niej 5 nowych dwupoziomowych węzłów. Zaawansowanie prac na dwóch odcinkach tworzących obwodnicę oceniane jest odpowiednio na:

43 procent na odcinku Białe Błota-Tryszczyn
55 procent na odcinku Tryszczyn – Aleksandrowo

W kwietniu rozpoczęły się pierwsze prace przy wykonywaniu betonowej nawierzchni na odcinku pomiędzy Bożenkowem i Maksymilianowem. To pierwsza droga szybkiego ruchu w regionie wykonywana w takiej technologii. Od tygodnia w tym rejonie przejezdny jest również nowo wybudowany odcinek drogi wojewódzkiej nr 244. Kierowcy korzystają też z nowego wiaduktu nad budowaną trasą. Kontynuowane są również prace przy potężnym wiadukcie nad magistralą kolejową w Maksymilianowie. Łukowa konstrukcja jest sukcesywnie nasuwana na podpory. Wykonawca pracuje poza tym nad wznoszeniem konstrukcji południowej nitki mostu nad Brdą w Tryszczynie.

Ta część drogi ekspresowej powinna być przejezdna w przyszłym roku. Pozwoli to wyprowadzić z miasta ruch tranzytowy. Jednocześnie miasto realizuje rozbudowę ulicy Grunwaldzkiej, która stanie się główną arterią łączącą Bydgoszcz z trasą S5.
Trasa ekspresowa S5 powstaje zgodnie z Programem Budowy Dróg Krajowych i Autostrad na lata 2014-23. Przetarg na wybór wykonawców ogłoszono w 2014 roku, a umowy na realizację zadania w trybie „zaprojektuj i wybuduj” zawarto jesienią 2015 roku. W 2017 roku ruszyły prace budowlane. Koszt inwestycji to 2,5 mld zł.


Więcej informacji o aktualnym zaawansowaniu prac na podbydgoskich odcinkach dostępne są na stronach inwestora:
• http://s5aleksandrowo-tryszczyn.pl/
• http://s5aleksandrowo-tryszczyn.pl/

Fot. GDDKiA, źródło: www.bydgoszcz.pl

Metropolia Bydgoszcz
Metropolia Bydgoszcz

Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz. Zapraszamy do współpracy.