Autobusem do Chmielnik i Nowej Wsi Wielkiej przez cały rok

Coraz więcej mieszkańców Metropolii Bydgoszcz zyskuje dostęp do dobrej oferty komunikacyjnej. Od 1 maja rusza linia nr 99 obsługująca m.in. Brzozę, Chmielniki i Nową Wieś Wielką. Będzie ona miała status całoroczny.

Komunikacja podmiejska zaczęła być intensywnie rozwijana od 2014 roku. Na mocy porozumień z samorządami okalającymi Bydgoszcz powstały nowe linie obsługujące miejscowości położone w gminach m.in. Osielsko, Białe Błota i Dobrcz. Teraz do tego grona dołączy gmina Nowa Wieś Wielka. Już od 2015 roku obowiązywało porozumienie, dzięki któremu w sezonie wakacyjnym kursowała linia nr 99 zapewniająca m.in. dojazd do popularnego kąpieliska w Chmielnikach. O zmianę statusu tego połączenia na całoroczne wnioskowali mieszkańcy. Taki charakter zyska ono od 1 maja. Umożliwia to podpisane dziś (2 kwietnia) porozumienie o wspólnym finansowaniu przewozów przez prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego oraz wójta gminy Nowa Wieś Wielka, Wojciecha Oskwarka.

- To dobra wiadomość dla mieszkańców naszej metropolii – ocenia prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski. – Mieszkańcy Nowej Wsi Wielkiej zyskają szybkie i wygodne połączenie z centrum Bydgoszczy. Bydgoszczanie będą mogli łatwo dotrzeć do kąpieliska w Chmielnikach. Każda nowa linia podmiejska to także mniej samochodów w centrum Bydgoszczy. Cieszę się, że coraz więcej mieszkańców, nie tylko Bydgoszczy, docenia korzyści jakie stwarza rozwój komunikacji publicznej.


Warto podkreślić, że oferta przewozowa uwzględnia okres wakacyjny, w którym spodziewana jest największa liczba pasażerów. Poza wakacjami kursować będą dwa krótkie pojazdy. Natomiast w lipcu i sierpniu na trasę wyjadą autobusy przegubowe.
Od 2014 roku dzięki rozbudowie siatki połączeń podmiejskimi autobusami podróżuje coraz więcej pasażerów. Początkowo dziennie korzystało z nich około 2 tysięcy osób. W zeszłym roku ta liczba przekroczyła 6300 osób. Trwają rozmowy z innymi gminami na temat możliwości uruchomienia następnych połączeń.

Warto wiedzieć:
Tylko w ubiegłym roku 2018 oferta komunikacji międzygminnej została poszerzona o możliwość dojazdu m.in. do Wilcza (linią 93), Bożenkowa (98), Nekli (94) i Kozielca (97). Od maja 2019r. w ramach podpisanych porozumień międzygminnych z czterema gminami ościennymi (Białymi Błotami, Osielskiem, Nową Wsią Wielką i Dobrczem) funkcjonować będzie już 9 linii autobusowych całorocznych (91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98 i 99). W roku 2019 dotacja gmin na komunikację międzygminną wyniesie ok. 5,2 mln zł.

źródło: www.bydgoszcz.pl

Metropolia Bydgoszcz
Metropolia Bydgoszcz

Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz. Zapraszamy do współpracy.