UNIJNE MILIONY NA „EKSPRESÓWKĘ”

Nabierają tempa prace na budowie trasy S5 z Bydgoszczy do Poznania. Jest to największa inwestycja w regionie realizowana dzięki wsparciu z funduszy europejskich. Budowę trzech odcinków trasy od węzła Bydgoszcz Błonie do granicy województwa Unia Europejska wsparła kwotą 716 mln zł.
 
Do połączenia węzła Bydgoszcz Błonie (dawniej Białe Błota) z istniejącym odcinkiem trasy ekspresowej w Wielkopolsce brakuje dokładnie 54  km. Koszt budowy dwóch jezdni oraz szeregu obiektów inżynierskich (m.in. mosty, wiadukty, przepusty, przejścia dla zwierząt)  to blisko 1, 4 mld zł. To czyni to zadanie największą inwestycją realizowaną na terenie Metropolii Bydgoszcz. Unijne dofinansowanie przekracza 50 procent kosztów budowy. 
 
Na większości odcinków trwają przede wszystkim prace ziemne. Na obwodnicy Bydgoszczy najbardziej  zaawansowane są roboty pomiędzy węzłami Bydgoszcz Opławiec  oraz Maksymilianowo.  Wykonywane są tam nasypy pod nowy przebieg dróg, zagęszczane jest podłoże pod planowane jezdnie Rozpoczęły się też prace nad nowym mostem nad Brdą w Tryszczynie, gdzie grunt jest wzmacniany palami.
 
Trasa ekspresowa S5 powstaje zgodnie z Programem Budowy Dróg Krajowych i Autostrad na lata 2014-23. Przetarg na wybór wykonawców ogłoszono w 2014 roku, a umowy na realizację zadania zawarto jesienią 2015 roku. Ostatnie dwa lata wykonawcy przeznaczyli na opracowanie projektu trasy oraz uzyskanie zezwoleń niezbędnych do rozpoczęcia prac budowlanych. Zakończenie robót planowane jest w 2019 roku. Koszt całej inwestycji (łącznie z obwodnicą Bydgoszczy i odcinkiem do autostrady A1 w Nowych Marzach) to 2,5 mld zł. Głównym połączeniem Bydgoszczy z trasą S5 będzie rozbudowana ul. Grunwaldzka. Na ten cel miasto zabezpieczyło 150 mln zł. Trwają przygotowania do podpisania umowy z wykonawcą tego zadania.
 
źródło: MKL, www.bydgoszcz.pl
Metropolia Bydgoszcz
Metropolia Bydgoszcz

Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz. Zapraszamy do współpracy.