TRASA S5. DO SZUBINA EKSPRESOWO

Wraz z wydaniem pozwolenia na budowę kolejnego odcinka trasy S5 od Kruszyna Krajeńskiego do Szubina ruszają na nim pierwsze prace. Trwają też zaawansowane roboty na dalszych odcinkach w kierunku granicy z Wielkopolską.
 
Odcinek pomiędzy węzłem Białe Błota i węzłem Szubin liczy 10 kilometrów. Na jego trasie znajdzie się duży węzeł drogowy w Rynarzewie. Skomunikuje on miejscowości leżące przy starym przebiegu drogi krajowej oraz leżące wzdłuż lokalnych dróg na Łabiszyn i Tur.  Koszt budowy tego odcinka wynosi blisko 260 mln zł. Dzięki tej trasie zyskamy bardzo dobre połączenie z Wielkopolską i autostradą A2.  Czas podróży na dystansie pomiędzy Bydgoszczą i Poznaniem  skróci się do około jednej godziny. W ostatnich dniach wydane zostało zezwolenie na realizację inwestycji. Umożliwia ono przejęcie nieruchomości pod budowaną drogę i rozpoczęcie procedury odszkodowawczej. Wykonawca, rozpoczął też organizowanie zaplecza budowy. Zaawansowane są już prace na odcinku trasy od Szubina do Żnina. Prowadzone są tam przede wszystkim prace polegające na wykonaniu wykopów, nasypów, wymianie gruntu oraz prace przy budowie podpór obiektów inżynierskich. Na placu budowy pracuje ponad 250 osób i ponad 120 maszyn budowlanych.
 
Trasa ekspresowa S5 powstaje zgodnie z Programem Budowy Dróg Krajowych i Autostrad na lata 2014-23. Przetarg na wybór wykonawców ogłoszono w 2014 roku, a umowy na realizację zadania zawarto jesienią 2015 roku. Ostatnie dwa lata wykonawcy przeznaczyli na opracowanie projektu trasy oraz uzyskanie zezwoleń niezbędnych do rozpoczęcia prac budowlanych. Zakończenie robót planowane jest w 2019 roku. Koszt całej inwestycji to 2,5 mld zł. Głównym połączeniem Bydgoszczy z trasą S5 będzie rozbudowana ul. Grunwaldzka. Na ten cel miasto zabezpieczyło 150 mln zł.
 
źródło: MKL, www.bydgoszcz.pl, Fot. s5szubin-jaroszewo.pl
Metropolia Bydgoszcz
Metropolia Bydgoszcz

Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz. Zapraszamy do współpracy.