Na styku kultury i nauki #4: Jak odpowiedzialnie prowadzić psychoedukację w sieci

Organizator: Młyny Rothera
Współorganizator: “Pismo. Magazyn Opinii”

Jak rozróżnić rzetelną, naukową wiedzę od pop-psychologicznych pseudo-mądrości? Dlaczego psychoedukacja może być niebezpieczna? Komu ufać, a na kogo uważać w przestrzeni internetowych „ekspertów”? I czy większa wiedza w zakresie psychologii zawsze oznacza większą samoświadomość?

„Terapia i psychoedukacja wydostają się z gabinetów i zaczynają funkcjonować w szerszym społeczno-politycznym kontekście, nierzadko w oderwaniu od ich naukowego fundamentu. Z kulturą terapeutyczną jest jednak jak z młotkiem, którym można zarówno wbić gwóźdź, jak i roztrzaskać czaszkę. Wykorzystując jej zasoby, można zrobić wiele dobrego – przekonać ludzi do zadbania o swój dobrostan psychiczny, uwrażliwić ich na różnorodność form funkcjonowania w rzeczywistości, nauczyć skuteczniejszego reagowania na potencjalne zaburzenia i rozmaite formy przemocy – ale i wiele złego: promując uproszczone (a przez to nierzadko szkodliwe) narracje psychologiczne, przekonując do wątpliwych inwestycji w swój rozwój i zdrowie, przerzucając odpowiedzialność za proces na klienta, składając niemożliwe do spełnienia obietnice życia bez dyskomfortu i problemów, oferując pozór profesjonalnego wsparcia bez znajomości sprawdzonych naukowo technik i przy braku kompetencji” – tak pisała Zuzanna Kowalczyk z Joanną Gutral w tekście „Pułapki psychowashingu” na łamach magazynu „Pismo”. Ponad rok później, we wspólnej rozmowie, przyjrzymy się temu, czy coś zmieniło się w przestrzeni internetowej psychoedukacji i społecznej świadomości w zakresie zdrowia psychicznego.

O tym w ramach czwartej odsłony cyklu „Na styku kultury i nauki” z Joanną Gutral – doktorką psychologii, psychoterapeutką poznawczo-behawioralną i autorką podcastu „Gutral Gada” – porozmawia Zuzanna Kowalczyk, redaktorka magazynu „Pismo”.

O spotkaniu:
W cyklu spotkań ”Na styku kultury i nauki” rozmawiamy z popularyzatorkami i popularyzatorami nauki o tym, jak przekazywać i upowszechniać naukę we współczesnej kulturze – budować mosty między dziedzinami, przystępnie tłumaczyć świat bez wpadania w pułapkę nadmiernych uproszczeń, ocalać wiedzę naukową w erze postprawdy i dezinformacji. Zastanowimy się, jak w dzisiejszym świecie skutecznie łączyć różnorodne dziedziny, aby nauka stawała się zrozumiała i przystępna dla każdego. Wspólnie poszukamy metod, które pozwolą ocalić naukowe fakty i idee, czyniąc je częścią współczesnej kultury. To spotkanie, które połączy naukę z codziennym życiem, inspirując do refleksji nad rolą wiedzy w życiu społecznym.

Informacje organizacyjne:
Kiedy? 22.11.2024 r., godz. 18.00-20.00
Gdzie? Spichrz Zbożowy, II piętro
Dla kogo? dla wszystkich
Cena: bezpłatnie
Zapisy: wstęp wolny

O prowadzącej:
Zuzanna Kowalczyk – dziennikarka, kulturoznawczyni, autorka esejów i podcastów. Redaktorka prowadząca „Pisma. Magazynu Opinii”. Wcześniej związana z „Gazetą Wyborczą” oraz think tankiem Przyszłość Jest Teraz. Poza „Pismem” publikowała m.in. w „Magazynie Świątecznym”, „Gazecie Wyborczej”, „non/fiction” oraz Dwutygodniku.

 ______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki  aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Metropolia Bydgoszcz
Metropolia Bydgoszcz

Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz. Zapraszamy do współpracy.